Scurt Istoric

Istorie Decembrie 7, 2014

Situat în partea de sud-est a judeţului Botoşani, satul Flămânzi este atestat pentru prima oară într-un hrisov din anul 1605. Moldoveni harnici şi cinstiţi, flămânzenii s-au dovedit de-a lungul timpului şi buni creştini.

Biserica parohială, cu hramul „Sf. Nicolae”, este ctitoria soţilor Theodor şi Ruxandra Balş, zidită în anul 1827, din piatră şi cărămidă.

Documentele referitoare la istoricul sfântului locaş nu se găsesc, dar de păstrează fixată deasupra uşilor împărăteşti o tăbliţă cu iniţialele „Th. R.B., 1827”. Biserica era destinată satisfacerii cerinţelor religioase ale credincioşilor flămânzeni care lucrau pe moşia ctitorului Balş.

Biserica, de formă dreptunghiulară, este compusă din pridvor mare, pridvor mic (pe care se înalţă maiestoasă clopotniţa, pronaosul, naosul şi altarul). Face parte din timpul bisericilor moldoveneşti, însă este lipsită de ornamente şi elemente de arhitectură valoroase.

Până în anul 1864 a fost întreţinută de credincioşii moşiei Flămânzi, apoi de comună până în anul 1894 când a fost recunoscută ca biserică a Mitropoliei Moldovei şi Sucevei.

Pridvorul ridicat la intrarea în sfântul locaş s-a găsit destul de necesar astfel, mărindu-se spaţiul bisericii, - care şi aşa era destul de insuficient nevoilor credincioşilor-, urmând a fi pictat acest interior de către d-nul Smântână Constantin.

În anul 2012 s-a început edificarea unei case sociale (de prăznuire) care include, pe lângă sala de praznice şi un apartament parohial, ca şi o bibliotecă. Lucrările în cursul anului curent 2014 sunt în desfăşurare şi se află în mod alert mai ales că anul acesta este închinat şi „Sf. Martiri Brâncoveni”, hram stabilit al casei sociale.

Ca slujitori ai bisericii parohiale din amintirile bătrânilor de la 1827 până în 1864 au deservit preoţii: Gavril, Grigore, Pavel, Theodor şi Alexandru.

De la anul 1864 au deservit preoţii: Emanoil Dragan(1919-1936), Constantin Baciu(1936-1945) – mort de tifos, Nicolae Condurache(17.03.1945 – sept. 1988)- mort în condiţii dramatice, în urma unui jaf, Neculai Ursărescu(01.12.1988- prezent).

Se observă că în ultimii 78 de ani au slujit doar 3 preoţi, ceea ce dovedeşte stabilitate în propovăduirea Sfintei Evanghelii. Sectele religioase n-au reuşit să pătrundă în parohie.

Între anii 1998-2009 am predat disciplina Religie Ortodoxă la Şcoala Generală Nr. 1 din Flămânzi. În urma promovării probelor de examen, în sesiunea august 2003 prin Ordinul minitrului educaţiei şi cercetării nr. 4992/24.09.2003, am fost declarat profesor definitiv.